Opuchnięte kostki, ociężałość, mrowienie. Kiedy na zewnątrz temperatura powietrza coraz częściej daje się we znaki, również upał może mieć negatywny wpływ na nogi. Przeczytaj w jaki sposób można uniknąć niekomfortowych sytuacji i poprawić swoje samopoczucie.

U niektórych osób pojawienie się ciepła jest równoznaczne z ciężkimi nogami, nocnymi skurczami, swędzeniem, obrzękiem kostek, mrowieniem i bólem. Te objawy nie zawsze się łączą. Kiedy jednak się pojawią, mogą być oznaką poważniejszej dolegliwości. Czy słowo niewydolność żylna coś ci mówi?

1. Dużo wody, mało soli

To podstawowa zasada, o której często zapomina się: pij dużo. Przynajmniej półtora litra wody dziennie, ilość, którą można osiągnąć również pijąc herbatę, herbatki ziołowe i pokarmy bogate w wodę. Uważaj, aby nie przesadzić z solą, ponieważ powoduje ona zatrzymanie wody. Nagromadzenie płynów w organizmie przyczynia się do nieprzyjemnego uczucia wzdęcia i ciężkości.

2. Owoce i warzywa

Czy może brakować owoców i warzyw? Oczywiście, że nie. Niektóre pokarmy w szczególności sprzyjają dobremu samopoczuciu nóg, zwłaszcza te, które zawierają flawonoidy, związki organiczne pochodzenia roślinnego. Flawonoidy są przeciwutleniaczami i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Nie odmawiaj sobie zatem czerwonych owoców, cebuli, pomidorów, brokuł, soi, roślin strączkowych, gorzkiej czekolady, jabłek, owoców cytrusowych czy buraków.

3. Zawsze w ruchu

Wiosna i lato to najlepsza pora roku na aktywność na świeżym powietrzu. Spacery, pływanie i jazda na rowerze to idealne zajęcia dla osób z problemami z krążeniem.

4. Suplementy diety

Suplementy nie zastępują zrównoważonej diety bogatej w owoce i warzywa, ale są przydatne w ochronie zdrowia nóg. Na rynku dostępne są te na bazie czerwonej winorośli, cyprysów, jagód, kasztanowca, ruszczyka pospolitego, centelli azjatyckiej, oczaru wirginijskiego, miłorzębu dwuklapowego i jarzębiny. Przed ich przyjęciem wskazana jest konsultacja ze specjalistą, który prawidłowo oceni rozległość schorzenia i dobierze najodpowiedniejszy suplement.

5. Reaktywuj mikrokrążenie

Kiedy siedzisz, nie krzyżuj nóg i od czasu do czasu pobudzaj krążenie, obracając stopy zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. W pozycji stojącej najpierw unieś palce stóp, a następnie pięty, powtarzając ćwiczenie przez kilka minut co godzinę.

6. Masaże wodą morską

Chodzenie w wodzie (prawdopodobnie po pas) jest jeszcze lepsze. Napór wody wywiera ciągły masaż na nogi, łagodząc obrzęki i uczucie ciężkości. Jeśli nie masz możliwości skorzystać z dobrodziejstw morza, wybierz basen, tak często jak to możliwie.