1. Zmniejsza stres i zapobiega depresji

Jednym z pierwszych powodów, dla których warto mieć tego kota w domu, jest fakt, że towarzystwo tego zwierzęcia może zmniejszyć stres i zażegnać depresję u ich właścicieli. W szczególności korzystne okazuje się mruczenie, czyli wibracje emitowane przez koty przy każdym głaskaniu i przytulaniu. Dźwięki te są emitowane przez zwierzę, ponieważ w ten sposób kot komunikuje otaczającym go osobom, że czuje się bezpiecznie. Ponadto rozmowa z tym zwierzęciem, które jest zawsze blisko nas, ma znacznie bardziej pozytywny efekt niż sytuacje, w których zwierzamy się przyjacielowi.

2. Pomaga przezwyciężyć smutek

Przydatność kota w przezwyciężaniu stanów depresyjnych została potwierdzona również u osób, które niedawno poniosły stratę. Wyniki niektórych badań naukowych wykazały, że ci, którzy są obok kota, łatwiej przezwyciężają żałobę w porównaniu z tymi, którzy tego nie robią.

3. Przyczynia się do poprawy stanu psychicznego

Innym powodem posiadania kota w domu jest zdolność tego zwierzaka do poprawy zdrowia psychicznego osób z problemami psychicznymi. Z ostatnich badań wynika, że ​​zwierzęta te mogą pozytywnie wpływać na osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. Koty są zatem zdolne do poprawy w bardzo poważnych stanach zdrowia, związanych właśnie z pewnymi patologiami psychiki.

4. Pomaga zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia

Obecność kota w domu pozwala mieszkańcom na zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia. Opieka nad tym kotem może obniżyć poziom lęku i dlatego działa uspokajająco na serce. W rzeczywistości, podczas głaskania kota, ten ostatni emituje tego typu wibracje, które działają rozszerzająco na naczynia krwionośne, co przyczynia się do rozluźnienia serca i unika ryzyka zawału serca.

5. Wspomaga gojenie złamań kości

Zaleca się trzymanie kota w domu, również dlatego, że częstotliwość mruczenia kotów jest bardzo zbliżona do częstotliwości Hertza niektórych zabiegów terapeutycznych stosowanych w celu wzmocnienia kości po złamaniu. Z tego powodu mruczenie tych kotów pomaga leczyć złamania kości i sprzyjać wzmocnieniu solidności kości.