Za kilka złotych możesz zrobić w domu odżywcze i nawilżające maseczki do włosów. Trzy receptury na bazie jajek, oleju kokosowego i żelu z siemienia lnianego. Te maseczki do włosów DIY są proste w wykonaniu i wymagają łatwych do znalezienia składników. To, że przynoszą realne korzyści, gdy są nakładane bezpośrednio na włosy, nie zostało naukowo udowodnione, ale są tacy, którzy stosują je regularnie w swojej rutynie pielęgnacyjnej z zadowalającymi efektami. Pozostaje tylko spróbować.

Maseczki do włosów z jajkiem

Jajko jest wiecznie ekologicznym i naturalnym środkiem stosowanym od wieków. Jego proteiny odżywiają włosy, a tłuszcze sprawiają, że stają się miękkie i lśniące. Według niektórych opinii, jajka opóźniają starzenie się skóry głowy i włosów a co za tym idzie wpływają na szybszy wzrost włosów.

Żółtko jaja jest bogate w tłuszcze i białka, dostarcza witaminę D i niektóre witaminy z grupy B, fosfor i selen. Białko jaja jest również białkiem, ale ma znacznie mniej tłuszczu niż żółtko; zawiera ryboflawinę i kwas pantotenowy, potas, sód, selen i magnez.

Jedzenie jajek to najlepszy sposób na to, aby całe ciało, w tym włosy, korzystały ze składników odżywczych zawartych w tym jedzeniu. Jest jednak trochę jak awokado i wiele innych produktów spożywczych używanych jako kosmetyki DIY.

Osoby z suchymi włosami zwykle używają tylko żółtka, te z normalnymi – całego jajka. Natomiast kobiety, których włosy bardzo często się przetłuszczają, ograniczają się do zastosowania tylko białek.  W zależności od pożądanego efektu można dodać  inne składniki, takie jak jogurt, awokado, miód, banan, oliwa, olej kokosowy lub migdałowy.

Prosty przepis na odżywienie suchych włosów:

Składniki

1 żółtko i 1 łyżka oliwy z oliwek (podwój lub potrój ilość obu składników w zależności od długości włosów).

Ubij mieszankę jajka i oleju. Nakładaj na wilgotne włosy; zaczynając od korzeni, rozprowadź na całej długości. Trzymaj maskę na włosach przez co najmniej 20 minut.

Nie spłukuj włosów gorącą wodą: jeśli jajko się gotuje, trudno jest usunąć nieprzyjemny zapach z włosów. Woda musi być zimna lub letnia. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, do wody używanej do płukania włosów możesz dodać sok z cytryny lub ocet.