Dieta ketonowa, podobnie jak każda inna dieta odchudzająca, ma pewne wady, o których powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem.
Niebezpieczeństwo nr 1: Zmęczenie
W pierwszych dniach diety może brakować Ci energii. Możesz czuć się zmęczony i apatyczny (stan ten znany jako grypa ketogeniczna).
Nie jest to zaskakujące, ponieważ organizm musi przystosować się do tej diety składającej się prawie wyłącznie z lipidów i białek. Twoje ciało może potrzebować do 2 tygodni, zanim będzie mogło w pełni czerpać energię z tłuszczu.
Niezwykle uboga w węglowodany dieta ta, nie jest odpowiednia dla sportowców. Ludzie, którzy uczestniczą w ekstremalnych sportach, takich jak ciężarowcy, szczególnie cierpią z powodu słabej regeneracji mięśni, gdy spożywają niskowęglowodanowe. Niektórzy twierdzą, że żyją doskonale przy bardzo małej ilości glukozy, ale są to głównie osoby prowadzące siedzący tryb życia.
Mózg do prawidłowego funkcjonowania zawsze potrzebuje minimum glukozy. Co prawda organizm jest w stanie wytwarzać glukozę z lipidów i białek poprzez glukoneogenezę, ale jest to proces uciążliwy i energochłonny. Eskimosi (Eskimosi z Grenlandii) robią to bardzo dobrze, ale nie mają dostępu do owoców i warzyw z powodu mroźnej pogody.
Niebezpieczeństwo nr 2: zaparcia
Keto może powodować zaparcia. Nie wszyscy cierpią z tego powodu, ale ryzyko istnieje. Na szczęście jest to często tymczasowe i można temu zaradzić dzięki odpowiedniemu nawodnieniu, suplementom magnezu i zwiększeniu spożycia soli (1-3 g dziennie).
Niebezpieczeństwo nr 3: Utrata wody
Prawdą jest, że dieta ketogeniczna powoduje dużo utraty wagi, ponieważ organizm jest zmuszony spalać tłuszcz na energię. Ale oprócz utraty tłuszczu ważną rolę odgrywa również utrata wody.
Węglowodany zatrzymują wodę w organizmie. Wyeliminowanie węglowodanów z diety spowoduje zatem utratę wody. Oznacza to również, że gdy tylko ponownie zjesz posiłki bogate w węglowodany, zatrzymanie wody zostanie wznowione.
Niebezpieczeństwo nr 4: Niedobór witamin i minerałów
Kiedy stosujesz dietę ketogeniczną, jesteś ograniczony do diety wyjątkowo niskowęglowodanowej.
Średniej wielkości banan dostarcza 33 g węglowodanów. Co szybko przekracza 50 g węglowodanów dziennie. Unikanie owoców i warzyw może prowadzić do braku niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do zachowania zdrowia. Niedobory żywieniowe to najgroźniejszy aspekt diety.
Zalety planu
Chociaż ten rodzaj diety niesie ze sobą ryzyko i może powodować niepożądane skutki uboczne, ma również zalety.
Korzyść nr 1: Leczenie padaczki
Korzyści płynące z tej diety nie ograniczają się do utraty wagi. Dieta ketogeniczna jest również niezwykle skuteczna w pomaganiu dzieciom z padaczką w kontrolowaniu napadów padaczkowych.
Około 1 na 3 dzieci z padaczką słabo reaguje na obecnie dostępne leki przeciwpadaczkowe. Ponad 70% tych dzieci dobrze reaguje na dietę ketonową.
W przypadku tej grupy dzieci, kilka tygodni na diecie ketogenicznej wystarczy, aby zobaczyć rezultaty. Napady padaczkowe stają się znacznie rzadsze, a nawet całkowicie zanikają.
Korzyść nr 2: Kontrola wagi
Codzienne spożywanie dużych ilości cukrów prostych prowadzi do zmniejszenia wrażliwości na insulinę.
Insulina odgrywa ważną rolę w magazynowaniu tłuszczu. Ponieważ organizm może przechowywać tylko ograniczoną ilość glukozy, nadwyżka prowadzi do wzrostu masy tłuszczu.
Wykluczenie węglowodanów z codziennej diety na rzecz wysokotłuszczowych pokarmów obniża poziom insuliny i poprawia wrażliwość na insulinę. Twoje ciało przechodzi w ketozę i efektywniej spala tłuszcz.
Oto cztery główne powody, dla których dieta ketogeniczna prowadzi do utraty wagi:
- Dieta ketogeniczna zmniejsza produkcję insuliny i pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.
- Spożywanie większej ilości białka i tłuszczu prowadzi do szybszego i trwalszego uczucia sytości.
- Sytość spowodowana dietą bogatą w białka i lipidy umożliwia zmniejszenie dziennego spożycia kalorii, co w dłuższej perspektywie prowadzi do utraty wagi.
- Organizm zaczyna czerpać energię głównie z tłuszczu, co prowadzi do spalania większej ilości tkanki tłuszczowej.
Kolejną zaletą tej diety jest to, że ketoza hamuje wydzielanie greliny. Grelina jest powszechnie nazywana „hormonem głodu”, ponieważ pobudza apetyt. Poziom greliny wzrasta, gdy tylko tracimy na wadze, organizm jest biologicznie zaprogramowany na przetrwanie. Z tych powodów dieta ketonowa powinna pozwolić ci schudnąć i prowadzi do szybszej utraty wagi niż w przypadku diety niskotłuszczowej.
Podsumowanie korzyści
- Stabilizuje poziom cukru we krwi
- Zwiększa wrażliwość na insulinę
- Hamuje apetyt
- Powoduje spadek poziomu trójglicerydów
- Zmniejsza magazynowanie tłuszczu i stymuluje spalanie tłuszczu
- Poprawia funkcje poznawcze
- Pomaga zmniejszyć napady padaczkowe u dzieci z padaczką
- Zmniejsza ryzyko raka
- Spowalnia proces demencji (choroba Alzheimera)
- Redukuje przewlekłe stany zapalne