Pampersy dla dorosłych, zwane inaczej pieluchomajtkami są produktami higienicznymi specjalnego zastosowania, używanymi przez osoby w różnym wieku. Wprawdzie najczęściej korzystają z nich seniorzy, niekiedy muszą sięgnąć po nie ludzie młodsi, gdy z jakichś przyczyn zostali unieruchomieni w łóżku.

Dla kogo pieluchomajtki?

Wbrew pozorom, problem inkontynencji może pojawić się u młodych kobiet, u których mięśnie dna miednicy przez okres ciąży i w trakcie porodu zostały nadwyrężone, oraz u sportowców trenujących siłowo, którzy wywołują okresowo duże ciśnienie w jamie brzusznej, wpływające na osłabienie mięśni.

Pieluchy dla dorosłych używane są  przez pacjentów niewstających z łóżka, najczęściej osoby w podeszłym wieku, chorujące przewlekle i większość czasu przebywające w pozycji leżącej, które nie są w stanie poruszać się samodzielnie i załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych.

Pampersy dla dorosłego są przydatne również w sytuacjach takich jak nietrzymanie moczu, spowodowane różnymi przyczynami. Nietrzymanie moczu jest stosunkowo powszechnie występującym problemem i dotyczy w szczególności kobiet. Nowoczesne pampersy są artykułami skutecznymi, dyskretnymi i komfortowymi, dostępnymi w ogromnej liczbie modeli, co sprawia, że łatwo znaleźć jest produkt idealnie dopasowany do potrzeb.

Jakie zalety mają pieluchy dla dorosłych?

Główną zaletą pampersów dla dorosłych, jest możliwość wielokrotnego ich zdejmowania i zakładania podczas korzystania z toalety. Należy wymieniać je każdorazowo po oddaniu kału albo w momencie zbyt dużego przesiąknięcia wilgocią.

Choć pieluchy dla dorosłych stosuje się przeważnie u osób leżących, są one przystosowane do tego, aby wykonywać w nich proste czynności, nie obawiając się, że zostaną zauważone. Wyprodukowane są bowiem w taki sposób, by nie zwracać uwagi pod ubraniem.

Jakie są rodzaje pampersów dla dorosłych?

Wybierając pieluchy dla dorosłych, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich rozmiar i chłonność. W pampersach dla dorosłych, rozmiary oznacza się zwykle za pomocą liter S, M, L i XL. Prawidłowy rozmiar ułatwia skuteczną ochronę przed zamoczeniem lub zabrudzeniem ubrania albo materaca. Ważny jest również z punktu widzenia komfortu. Zbyt duża pielucha będzie spadać i nie spełni swojej funkcji, a zbyt mała spowoduje dyskomfort, otarcia i odparzenia.

Przed zakupem należy zmierzyć chorego i na tej podstawie dobrać właściwy produkt. W doborze odpowiedniego rozmiaru pomagają tabele rozmiarów oraz wydrukowane na opakowaniu, zakresy obwodów w pasie.

Z kolei odpowiednia chłonność pieluchomajtek gwarantuje skuteczną ochronę. Stopień chłonności powinien być bowiem dostosowany do stopnia nietrzymania moczu lub kału. Należy również pamiętać, że w przypadku nietrzymania stolca należy zaopatrzyć się w produkty przeznaczone do takiego zastosowania.