Olejek eteryczny z melisy jest bardzo przydatny w łagodzeniu zaburzeń nerwowych poprzez promowanie spokoju i wyciszenia. Olejek ten jest pozyskiwany z pąków, gałązek i liści Melissa officinalis. Rośliny należącej do rodziny Lamiaceae, znanej również jako cedronella. Zapach jej liści przypomina zapach cytryny.

Otrzymywany jest w procesie destylacji z parą wodną, ​​ma świeży zapach i jest bezbarwny lub jasnozielony. Doskonały do ​​uspokojenia zaburzeń nerwowych i przywrócenia równowagi w sferze emocjonalnej. Jest jednym z 10 olejków eterycznych na stres, które zawsze warto mieć w domu.

Właściwości i zastosowania

Jego główne właściwości to działanie uspokajające, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, trawienne, napotne, przeciwskurczowe i wiatropędne.

  1. Psychika

Uspokaja stany niepokoju, wzburzenia, łagodzi napięcie nerwowe narastające na ramionach i karku. Ułatwia zasypianie, obniża ciśnienie krwi i reguluje ciężki oddech; pomaga odzyskać spokój i pogodę ducha.

Aby wywołać stan relaksu możesz np. wziąć gorącą kąpiel z olejkiem z melisy lub wlać kilka kropli w dyfuzorze do olejków (1 kropla na metr kwadratowy). W przypadku bezsenności dobrze jest rozprowadzić aromat w sypialni na trzydzieści minut przed snem lub masować skronie dwiema kroplami olejku eterycznego w połączeniu z łyżką wybranego oleju roślinnego.

  1. Ból głowy

Okłady na bazie olejku z melisy rozcieńczonej w zimnej wodzie są przydatne przy bólach głowy.

  1. Bóle menstruacyjne

Pomaga regulować cykl menstruacyjny, łagodzić ból i zaburzenia związane z menopauzą. Masuj bolące miejsce delikatnie i zgodnie z ruchem wskazówek zegara olejkiem z melisy rozcieńczonym olejkiem ze słodkich migdałów.

  1. Nudności, wymioty, wzdęcia

Również w tych przypadkach skuteczne mogą okazać się masaże brzucha na bazie olejku z melisy połączonej z olejem roślinnym np. ze słodkich migdałów.

  1. Trawienie

Olejek eteryczny z melisy wspomaga trawienie. Gdy jest przyjmowany z miodem do rozpuszczenia w herbacie ziołowej lub w szklance gorącej wody.

  1. Kaszel

Masaże klatki piersiowej z olejkiem ze słodkich migdałów i olejkiem z melisy łagodzą kaszel.