Kiedy włosy zaczynają wypadać w nadmiernych ilościach, może to świadczyć o różnego rodzaju problemach, osłabieniu włosów, jak i skóry głowy, która również musi być w odpowiedniej kondycji, by utrzymać zdrowe cebulki i bujną fryzurę. Co robić, kiedy zaobserwujesz, że Twoje włosy wypadają? Jak je wzmocnić i co może mieć wpływ na ich zdrowie? Kiedy przypadłość można uznać za faktyczny problem, który warto skonsultować ze specjalistą?

Kiedy wypadanie włosów staje się niepokojącym objawem?

Musisz wiedzieć, że wypadanie włosów jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. W procesie wzrostu włos rośnie, następnie pozostaje na głowie przez jakiś czas, aż w końcu wypada, by cebulka mogła się zregenerować. Jest więc całkowicie normalne, że na szczotce obserwujesz pojedyncze wypadające włosy, znajdujesz je w wannie lub pod prysznicem po kąpieli albo we własnej pościeli. Problem pojawia się wtedy, kiedy włosy zaczynają wypadać nadmiernie i fryzura staje się przerzedzona, co może być poważnym problemem estetycznym zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Skąd wiedzieć, kiedy traci się zbyt dużo włosów? Uważa się, że za niepokojące można uznać nagłe wypadanie włosów w zwiększonej ilości, wyciąganie całych pasm podczas ich mycia czy czesania. Jeśli wydaje Ci się, że Twoje włosy stały się rzadsze i wypadają szybciej niż kiedyś, możesz skonsultować się z dermatologiem, który przyjrzy się Twoim objawom.

Najlepsze witaminy i preparaty wzmacniające włosy

Zwykle problem wypadania włosów jest spowodowany ich osłabieniem, brakiem właściwego nawilżenia, nadużywaniem środków chemicznych takich jak farby albo urządzeń do stylizacji termicznej czy stosowaniem niewłaściwie dopranych kosmetyków. Jeśli dotyka on i Ciebie, postaraj się na jakiś czas zrezygnować z prostownicy, lokówki, trwałych farb do włosów, różnego rodzaju zabiegów koloryzacji czy stylizacji. Sięgnij po delikatne kosmetyki pielęgnacyjne i pozwól im wrócić do dobrej kondycji.

Jakie preparaty stosować na wzmocnienie wypadających włosów? Najlepsze rezultaty przynoszą środki, które zwierają takie składniki jak:

  • biotyna na włosy, która zauważalnie poprawia ich kondycję i wygląd, pobudza wzrost nowych włosów, wzmacnia je i zwiększa ich odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne;
  • witaminy z grupy B wspierające odbudowę struktury włosów i wzmacniające ich naturalną zdolność do utrzymywania właściwego poziomu nawilżenia;
  • witamina E silnie pobudzająca wzrost włosów, dodatkowo wzmacnia cebulki i mieszki włosowe, a nawet sprawia, że sprawniej odbierają one cenne substancje odżywcze;
  • witamina A wzmacniająca nie tylko włosy, ale i skórę głowy;
  • minerały takie jak żelazo, krzem, selen czy cynk, niezbędne do budowy zdrowych, pięknych i silnych włosów.

Nie zapomnij o zdrowiu skóry głowy

Pamiętaj, że wygląd, gęstość i kondycja Twoich włosów w dużym stopniu zależy od zdrowia skóry głowy, która musi być w stanie utrzymać piękne i zdrowe włosy. Może się zdarzyć, że Twoje włosy wypadają właśnie przez osłabienie skóry głowy, która przez utratę naturalnej równowagi nie jest w stanie utrzymać włosów ani pobudzić cebulek włosowych do ich wzrostu. Jak sobie pomóc w takiej sytuacji?

Kondycję skóry głowy często osłabia się przez nieświadome błędy w pielęgnacji, w tym przede wszystkim takie jak stosowanie zbyt silnych środków myjących lub nakładanie kosmetyków, które zatykają pory skóry. Jeśli podejrzewasz, że Twoja skóra głowy jest w słabej kondycji, wybierz delikatny szampon, który pomoże jej odzyskać równowagę. Unikaj nakładania na skórę i nasady włosów kosmetyków takich jak odżywki, które mogą ją dodatkowo obciążać.