Cenny i wszechstronny olejek eteryczny pozyskiwany z rumianku, przydatny w walce ze stresem i łagodzeniu dolegliwości związanych z menopauzą.

Olejek eteryczny z rumianku pozyskiwany jest z kwiatów rumianku rumiankowego, jednorocznej rośliny zielnej znanej ze swoich właściwości przeciwzapalnych i leczniczych. Ma lepką konsystencję i niebieski kolor, ponieważ zawiera chamazulen, cząsteczkę należącą do klasy terpenów. W aromaterapii stosowany jest w celu łagodzenia dużej ilości dolegliwości. Dobrze komponuje się z olejkiem eterycznym neroli, który działa uspokajająco i regenerująco.

Właściwości i zastosowania olejku rumiankowego

Kto nigdy nie pił herbaty rumiankowej, aby uspokoić ból brzucha lub zasnąć? W rzeczywistości jej właściwości przeciwzapalne i relaksujące są dobrze znane. Nie zapominajmy jednak również o tych antybakteryjnych i dezynfekujących. Olejek rumiankowy stosowany jest przy bólach menstruacyjnych, reumatyzmie, stanach zapalnych skóry, stanach lękowych, melancholii, stresie i napięciu nerwowym.

  1. Skóra

Przydatny w leczeniu suchej i zaczerwienionej skóry lub w przypadku oparzeń, oparzeń słonecznych, egzemy, opryszczki i grzybicy. W takich przypadkach nakłada się go na skórę razem z olejem z dziurawca.

  1. Reumatyzm, bóle mięśni

W celu złagodzenia bólu mięśni i reumatyzmu chorą część ciała można wmasować kilkoma kroplami olejku rumiankowego rozcieńczonego w oleju nośnikowym (np. olejku z kiełków pszenicy).

  1. Psychika

Olejek rumiankowy promuje wewnętrzną równowagę, łagodząc dolegliwości wywołane stresem: niepokój, ból głowy, bezsenność, pobudzenie. W takich przypadkach możesz trochę odetchnąć, rozprowadzając go w otoczeniu lub kładąc kilka kropel na poduszce lub chusteczce; alternatywnie stosuj go w relaksującej kąpieli, w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi, przydatnymi w walce ze stresem.

  1. Zaburzenia sfery seksualnej

Dzięki swojemu działaniu łagodzącemu i przeciwzapalnemu jest przydatny w przypadku zapalenia pochwy, świądu oraz zaburzeń związanych z menopauzą. Rozcieńczony olejkiem ze słodkich migdałów wmasowuje się w okolice pępka, aby złagodzić ból menstruacyjny.

  1. Zapalenie dziąseł

Rozcieńczony w szklance ciepłej wody służy również do płukania i łagodzenia zapalenia dziąseł. Można go łączyć z innymi olejkami eterycznymi (np. z drzewa herbacianego, mięty, eukaliptusa czy nagietka).

  1. Pielęgnacja ciała

Olejek eteryczny z rumianku można wykorzystać do przygotowania naturalnych dezodorantów, kremów do twarzy i produktów do pielęgnacji włosów.