Mizofonia to dość zagadkowe pojęcie. Tymczasem to nic innego jak pewne zaburzenie, określane często jako nadwrażliwość na dźwięki. Niestety, w znaczącym stopniu może ono utrudniać codzienność. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jakie są najczęstsze przyczyny oraz objawy mizofonii. Należałoby także zapoznać się ze sposobami leczenia tego uciążliwego problemu.

Przyczyny i objawy mizofonii

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są właściwie przyczyny oraz objawy mizofonii. Otóż, jeśli chodzi o objawy, osoba cierpiąca na ten rodzaj zaburzenia może mieć problem ze zniesieniem określonych sygnałów akustycznych. Mowa tu przede wszystkim o:

  • kichanie
  • szuranie
  • pisanie na klawiaturze
  • kapanie wody z kranu
  • chrapanie

Tak naprawdę, każda osoba borykająca się z mizofonią może narzekać na zupełnie inny rodzaj odgłosów akustycznych. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Warto zaznaczyć, że mizofonia może z czasem powodować ataki paniki, a nawet agresję. Są to objawy, które w jeszcze większym stopniu utrudniają funkcjonowanie chorego. W skrajnych przypadkach, zaburzenie to może przyczyniać się do pojawienia się myśli samobójczych. Jeżeli chodzi o przyczyny mizofonii, nie da się póki co jednoznacznie ich wskazać. Na pewno ogromny wpływ na rozwój mizofonii mają zaburzenia psychiczne. Mizofonia w równym stopniu może dotykać kobiet oraz mężczyzn. Więcej informacji związanej z mizofonią znajdziesz na stronie Geers.

Leczenie mizofonii

Osoby zmagające się z nadwrażliwością na dźwięki powinny pozostawać pod opieką doświadczonego psychiatry. Mizofonia może być powiązana z takimi zaburzeniami psychicznymi jak chociażby choroba afektywna dwubiegunowa, depresja, zaburzenia lękowe czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Bardzo ważne jest to, aby osoba cierpiąca na którąś z tych chorób była prawidłowo leczona. Zazwyczaj konieczna jest farmakoterapia. Nowoczesne leki psychiatryczne nie mają na szczęście zbyt wielu skutków ubocznych, dlatego też w większości przypadków są dobrze tolerowane przez pacjentów.

O wdrożeniu farmakoterapii zawsze decyduje lekarz psychiatra w porozumieniu z pacjentem. Osoby borykające się z nadwrażliwością na dźwięki powinny także pozostawać pod opieką psychoterapeuty. Wydaje się, że najlepsza będzie psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Trzeba jednak liczyć się z tym, że uczęszczanie na nią może mieć długotrwały charakter. Wskazana jest więc cierpliwość, zarówno ze strony pacjenta, jak i terapeuty. Niestety, mizofonia jest problemem, który może nawracać. Może mieć to miejsce szczególnie wtedy, gdy osoba borykająca się z nią jest narażona na stres.