W dzisiejszych czasach znacznie głośniej niż jeszcze kilkanaście lat temu mówi się o zaburzeniach psychicznych.

To, co niedawno było tematem tabu, jest dziś normalizowane w ludzkiej świadomości, zarówno jeśli chodzi o objawy zaburzeń psychicznych, jak i ich leczenie. Które zaburzenia psychiczne są najpowszechniejsze i jak je rozpoznać?

Zaburzenia depresyjne

Szacuje się, że około 10% Polaków choruje lub w przeszłości chorowało na depresję. Ze względu na rosnącą liczbę osób na całym świecie, cierpiących na zaburzenia depresyjne, często mówi się o swoistej epidemii depresji.

Do głównych objawów depresji zaliczamy: przygnębienie, utratę zainteresowań i radości z życia, obniżoną samoocenę oraz brak motywacji. Niekiedy występują również objawy somatyczne, takie jak zaburzenia snu, osłabienie czy zaburzenia odżywiania. Nieleczona depresja może prowadzić do zaostrzenia objawów, w tym wystąpienia myśli i czynów samobójczych, dlatego tak ważne jest sięgnięcie po pomoc psychologiczną.

Tutaj przeczytasz więcej o depresji: https://migdalki.pl/jak-radzic-sobie-z-depresja/.

Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe to szeroka grupa zaburzeń związanych z lękiem i stresem, określanych również jako zaburzenia nerwicowe. Podobnie jak depresja są one wyjątkowo powszechnym zaburzeniem i cierpi na nie ponad 15% populacji, najczęściej między 24. a 45. rokiem życia.

Do zaburzeń lękowych zaliczamy m.in. fobie, zespół lęku napadowego (ataki paniki) czy zespół lęku uogólnionego. Wspólnym objawem różnych zaburzeń lękowych jest strach, napięcie nerwowe i objawy somatyczne w sytuacjach stresowych, takie jak zawroty głowy, przyspieszenie rytmu serca i zwiększona potliwość.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne do niedawna znane były w psychologii jako nerwica natręctw. Występują one dużo rzadziej niż depresja i zaburzenia lękowe – szacuje się, że dotykają około 2,5% populacji, przy czym ryzyko zachorowania jest większe w przypadku występowania tego zaburzenia w rodzinie.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne objawiają się występowaniem natrętnych myśli (obsesji) i natrętnych czynności (kompulsji). Chory wielokrotnie powtarza te same czynności, takie jak mycie rąk czy sprawdzanie drzwi. Nerwica natręctw wiąże się również z obsesyjnym ustawianiem rzeczy w określonej kolejności lub porządku.