Truskawki oznaczają nadejście lata, zawierają antyoksydanty i mają niski indeks glikemicznym. Po co zajadać się truskawkami? Już wyjaśniamy!

Truskawka to jeden z najbardziej lubianych owoców przez dorosłych i dzieci, a także najbardziej naśladowany przez przemysł spożywczy. Nie jest łatwo oprzeć się jej słodyczy, a poza tym jest wszechstronna, bogata w przeciwutleniacze, niskokaloryczna i ma niski indeks glikemiczny.

W rzeczywistości to, co nazywamy owocem, nie jest owocem, ale powiększonym pojemnikiem kwiatu, który, gdy dojrzeje, staje się czerwony. Prawdziwymi owocami są niełupki, brązowe kropki na jego powierzchni niewłaściwie nazywane nasionami.

Właściwości odżywcze

Truskawka zawiera głównie wodę (91%). Zawiera również węglowodany oraz minimalną ilość tłuszczu i białka. Jest owocem bogatym w witaminę C i mangan i jest dobrym źródłem kwasu foliowego (B9), potasu i błonnika. Inne minerały i witaminy obecne w mniejszych ilościach to żelazo, magnez, fosfor oraz witaminy K, E i B6.

Właściwości i zalety truskawki

Truskawka zawiera antyoksydanty, w tym antocyjany, rozpuszczalne w wodzie pigmenty należące do rodziny flawonoidów. Pokarmy bogate w antocyjany są związane ze zdrowiem serca. Innymi substancjami o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych są elagitaniny, które hydrolizowane w jelicie uwalniają kwas elagowy. Zostały przebadane pod kątem ich działania chemoprewencyjnego i przeciwnowotworowego.

Przeciwwskazania

Alergia na truskawki jest bardzo powszechna, szczególnie u dzieci. Osoby wrażliwe na pyłki brzozy lub jabłoni są najbardziej narażone na wystąpienie objawów alergii po spożyciu truskawek. Ten owoc należy do pokarmów niezalecanych w czasie ciąży, ponieważ może przenosić toksoplazmozę, ryzykowną infekcję płodu. Zawiera również orogeny, antyskładniki odżywcze, które zakłócają wchłanianie jodu i dlatego należy ich unikać w przypadku problemów z tarczycą.

Jak wykorzystać truskawkę w kuchni?

Truskawka to pokarm sezonowy, łatwo dostępny od maja do końca lipca, chociaż pierwsze truskawki można znaleźć na rynku już w marcu.

Spożywa się je zazwyczaj na świeżo, same, w towarzystwie śmietany lub cukru i cytryny, pokrojone na kawałki i zmieszane z innymi owocami. Truskawki wykorzystywane są do wyrobu galaretek, dżemów, syropów, słodyczy i lodów. Idealnie nadają się na śniadanie z płatkami owsianymi, orzechami i jogurtem.