Zdrowie jest najważniejszą rzeczą w życiu – jednocześnie jedną z najmniej docenianych. Czasem, nawet mimo aktywności i zdrowej diety, może pojawić się choroba. Dlatego wszystkie kraje zapewniają swoim obywatelom publiczną opiekę zdrowotną. Pomimo tego, coraz więcej osób preferuje prywatne placówki medyczne. Czytaj dalej, a dowiesz się jakie zalety i wady ma prywatne centrum medyczne!

Szybsze leczenie – szybsza diagnoza

Pierwszą korzyścią związaną z prywatną opieką zdrowotną i rzeczą, która najbardziej przemawia do osób rozważających wykupienie pakietów medycznych, jest fakt, że diagnoza jest stawiana szybciej, ponieważ czas oczekiwania jest znacznie skrócony. Oznacza to, że nie musisz tygodniami czy miesiącami czekać na rozmowę z lekarzem. Również o wiele szybciej uzyskasz dostęp do badań, a tym samym otrzymasz diagnozę w krótszym czasie. Konsekwencją (oczywiście pozytywną) tego jest o wiele szybszy dostęp do leczenia, w porównaniu do tego, co może Ci zaoferować publiczna opieka zdrowotna.

Lepsze wyposażenie gabinetów i większy wybór lekarzy

Niestety niejeden publiczny zakład opieki zdrowotnej jest wyposażony w sprzęt, który już dawno powinien wzbogacać półki… Muzealne. Na szczęście w porównaniu z placówkami publicznymi, prywatne centra medyczne dysponują znacznie najnowocześniejszym sprzętem.

Publiczne placówki miewają czasami również problemy kadrowe i często, aby dostać się do odpowiedniego specjalisty na NFZ, musisz jechać do innego miasta. Prywatna opieka zdrowotna to lepszy dostęp do większej ilości badań i specjalistów, a więc ponownie zaletą jest oszczędność tak cennego czasu. Pełna lista specjalistów w danych placówkach jest zwykle umieszczona na ich stronach, takich jak np. https://polmed.pl/placowki/, gdzie również istnieje możliwość umówienia się na wizytę poprzez niezwykle wygodny formularz online.

Prywatne centra medyczne – czy mają jakieś wady?

Z całą pewnością można do minusów zaliczyć… Konieczność płacenia. Podstawowa opieka zdrowotna w publicznych placówkach jest „bezpłatna” (jeśli nie liczyć comiesięcznych składek), z kolei w przypadku leczenia czy badania w prywatnych centrach, koszty ponosisz przeważnie z własnej kieszeni. Przeważnie, bo prywatne placówki medyczne umożliwiają właścicielom firm zakup pakietów medycznych, których koszt Twój pracodawca może ponieść w całości lub częściowo.

Do tego Ty również możesz indywidualnie wykupić taki pakiet dla siebie lub członków rodziny – co jest dobrym pomysłem, bo wówczas masz pewność, że będzie on dostosowany do potrzeb Twoich i Twoich bliskich.

Niektórych odstrasza opcja ponoszenia jakichkolwiek kosztów badań i leczenia. Jednak jeśli weźmiesz pod uwagę cenę dojazdu do specjalisty — często na drugi koniec kraju — połączoną ze stresem i zmęczeniem spowodowanym podróżą, to te „dodatkowe” koszty stosunkowo nie są już tak wysokie.

Musisz też pamiętać, że zwłoka w przypadku zdrowia działa wyłącznie na Twoją szkodę. Choroby, szczególnie te najpoważniejsze, nie będą czekać miesiącami, aż dostaniesz się do specjalisty. Najczęściej atakują znienacka, a wówczas liczy się każdy dzień!