Jak chodzenie boso wpływa na nasz organizm?

Chodzeniem boso poprawiamy krążenie, ponieważ bezpośredni kontakt stopy z podłożem sprzyja poprawie wydolności żylnej i dlatego może pomóc osobom cierpiącym na zaburzenia krążenia, które uaktywniają się m.in. poprzez żylaki lub obrzęk kostek. I nie zapominajmy, że jeśli mamy drobne problemy w kończynach, unikanie butów przez kilka minut, które mogą „na siłę” „sforsować” stopę, może pomóc ograniczyć dyskomfort związany z haluksami (paluchami koślawymi) czy problemami z paznokciami. W skrócie: w słoneczne dni, upały, kiedy termometr wskazują wysoką temperaturę, jedynym rozwiązaniem wydaje się znalezienie miejsca, w którym można się ochłodzić. Ale bądź ostrożny. Stopy muszą być pod ochroną w miejscach dostępnych dla wielu osób, zwłaszcza jeśli są bose. Morze, góry, miasto, jezioro czy basen to miejsca, które mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie naszych stóp.

„Wrogowie” stóp

Niektóre z najczęstszych dolegliwości, które mogą mieć wpływ na stopy w sezonie letnim nie muszą stać się twoją zmorą, jeśli odpowiednio o siebie zadbasz. Będziesz mógł wówczas w pełni korzystać z dobrodziejstw jakie niesie za sobą spacer boso. Przede wszystkim w wilgotnych środowiskach, takich jak baseny, należy uważać na grzyby, odpowiedzialne za grzybicę skóry i paznokci oraz brodawki, które rozwijają się po infekcji wirusowej. Te pierwsze można rozpoznać po zmianie koloru skóry objawiającej się miejscowym zaczerwienieniem np. w przestrzeniach międzypalcowych, po którym następuje niezwykła „wilgotność” obszaru objętego procesem, tak jakby skóra była macerowana i przez łuszczenie, i swędzenie. Te ostatnie to z kolei niewielkie narośla, zwykle bolesne zwłaszcza pod wpływem ucisku, które powstają na skórze, często w wyniku urazu.

Aby zapobiec wystąpieniu zakaźnych infekcji grzybiczych lub wirusowych, takich jak grzybica i brodawki, które mogą być łatwo przenoszone przez bezpośredni i pośredni kontakt, pamiętaj, szczególnie w basenie, aby nie dzielić się rzeczami osobistymi, takimi jak ręczniki i szlafroki oraz unikać kontaktu z wilgotnymi powierzchniami. Zawsze noś ze sobą kapcie przy basenie, aby móc je ponownie założyć, gdy tylko wyjdziesz z wody. Generalnie najlepszym sposobem na zażegnanie niebezpieczeństwa jest dbanie o higienę skóry i unikanie dłuższego przebywania na słońcu.