Substancje aktywne to składniki kosmetyków, które mają określone działanie na naszą skórę. Pomagają niwelować problemy skórne takie jak przesuszenie, trądzik, rumień i wiele innych. Warto więc zawsze kierować się odpowiednim doborem substancji aktywnych w produktach pielęgnacyjnych do typu oraz potrzeb skóry. Jakie składniki w kosmetykach są najcenniejsze? Podpowiadamy.

Retinol – czym jest i dlaczego warto szukać go w składach kosmetyków?

Retinol to forma witaminy A o udowodnionym działaniu opóźniającym procesy starzenia skóry. Retinol wygładza i uelastycznia skórę, likwiduje drobne zmarszczki, zmniejsza przebarwienia, pobudza aktywność i syntezę fibroblastów produkujących kolagen i elastynę. Dodatkowo delikatnie złuszcza martwy naskórek i reguluje proces keratynizacji, co jest bardzo ważne w przypadku skóry trądzikowej. Retinol jest rozpuszczalny w tłuszczach, przez co dobrze przenika przez warstwę rogową naskórka, w niewielkim stopniu wnikając do skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Wprowadzając retinol do domowej pielęgnacji należy pamiętać o tym, że musimy zbudować na niego tolerancję. Wprowadzamy retinol stopniowo do pielęgnacji stosując 1-2 razy w tygodniu. Może początkowo pojawić się zaczerwienienie oraz delikatne łuszczenie skóry. Najczęściej ten składnik występuje we wszelkiego rodzaju serum, które dobrze będzie sprawdzać się na noc. Wtedy skóra najlepiej przyjmuje wszelkie drogocenne elementy.

Dlaczego warto stosować ceramidy na twarz?

Odpowiadając na pytanie: “ceramidy co to jest?”, musimy uwzględnić kilka ważnych aspektów. Ceramidy to naturalny składnik lipidów skóry, stanowiący ważne spoiwo wypełniające przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka ludzkiego. Ceramidy potocznie nazywane są cementem międzykomórkowym, ponieważ działają jak bariera wodno-lipidowa. Co więcej, mur utworzony z ceramidów chroni przed intensywną utratą wody z naskórka oraz poprawia jej wchłanianie, a to z kolei wpływa na odpowiednie nawilżenie skóry.

 Ceramidy wspierają również odbudowę naskórka osłabionego przez działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, aby przywrócić skórze funkcję naturalnej bariery ochronnej. Poziom ceramidów spada wraz z wiekiem. Pozostałe czynniki zmniejszające ich ilość to niewłaściwa pielęgnacja, stres oksydacyjny, leki, choroby autoimmunologiczne czy zmiany hormonalne związane m.in. z menopauzą.

Witamina C jako jeden z najważniejszych składników kosmetyków pielęgnacyjnych’

Witamina C w formie kwasu askorbinowego jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Ten silny antyoksydant chroni naszą skórę przed działaniem wolnych rodników, a więc i przed starzeniem. Jest również podstawowym składnikiem odżywczym niezbędnym do utrzymania prawidłowej struktury i funkcjonowania skóry. Stymuluje syntezę ceramidów, chroniąc przed wysuszeniem. Przede wszystkim powoduje zwiększenie właściwości naprawczych skóry, opóźnienie procesów starzenia.

Stosując preparaty z witaminą C skóra ulega wygładzeniu, poprawia się jej elastyczność i koloryt, a przebarwienia ulegają rozjaśnieniu. Podstawowa forma witaminy C w formie kwasu L-askorbinowego jest formą najbardziej drażniącą. Składniki aktywne w kosmetykach mogą zatem przybierać różne formy, a także ich rolę w danym produkcie. Dzięki nim możemy kompleksowo zadbać o naszą cerę, które odwdzięczy się nam pięknym i młodym wyglądem na długo.