Morwa to roślina liściasta szeroko rozpowszechniona w strefach umiarkowanych i tropikalnych, należąca do rodziny Moraceae i rodzaju Morus. Najbardziej znane gatunki w Europie to Morus Nigra (pochodzący z Azji) i Morus Alba (pochodzący z Chin). Związana przez wieki z produkcją jedwabiu, obecnie straciła wartość handlową z przeszłości, kiedy to uprawiano ją nie tylko na paszę dla jedwabników, ale także na owoce.

Zdarza się widywać morwy w parkach, na obrzeżach alej, na polach, w prywatnych ogrodach. Ich gęste liście zapewniają schronienie przed słońcem i upałem. Często jednak zapominamy, jak soczyste i pożywne są jej owoce, które pozostawiamy do dojrzewania na drzewie, a następnie spadają na ziemię. Liście i kora morwy mają również zastosowanie fitoterapeutyczne. Napar z liści jest przydatny do regulacji poziomu cukru we krwi oraz łagodzenia zapalenia dziąseł i bólu zęba. Wywar z kory oprócz regulacji poziomu cukru we krwi ma działanie przeczyszczające.

Korzyści

Jeżyny morwy przypominają jeżyny, ale mają bardziej wydłużony kształt, a ich kolor różni się w zależności od gatunku morwy, z którego pochodzą. Mogą być białe, czarne lub czerwone. Mają mało kalorii (około 43 na 100 gram) i zawierają antocyjany, rozpuszczalne w wodzie pigmenty o właściwościach antyoksydacyjnych obecne w wielu owocach i warzywach, szczególnie tych o czerwono-niebieskiej barwie (np . jagody, bakłażany, czerwone winogrona, czerwona kapusta, truskawki), witaminy C, E i K oraz minerały takie jak żelazo, magnez i potas.

Spożywanie jeżyn morwy poprawia krążenie krwi i utrzymuje ciśnienie na dystans, wzmacnia układ odpornościowy, przeciwdziała zaparciom i obrzękom dzięki wkładowi błonnika oraz neutralizuje działanie wolnych rodników uszkadzających komórki organizmu. Starożytni Rzymianie stosowali je przeciwko bólom żołądka, bólom gardła, biegunce i pasożytom jelitowym.

Przeciwwskazania

Konieczna jest konsultacja z lekarzem przed ich spożywaniem w przypadku cukrzycy i problemów z nerkami.