Odchudzanie jest procesem, jest walką z nadwyżką kilogramów, w celu ich zrzucenia. Odchudzanie ma miejsce wtedy, gdy istnieje nadwaga lub obecna jest już otyłość i koniecznością ze względów zdrowotnych staje się redukcja masy ciała.

Nadwaga a zwłaszcza otyłość poważnie zakłóca pracę naszego organizmu i rujnuje wiele narządów w naszym ciele. W skali globalnej około pięćdziesiąt procent populacji świata posiada nadmierną masę ciała. A to jest zatrważające, bo powszechnie wiadomo, że w krajach afrykańskich, gdzie panuje głód i w krajach azjatyckich, gdzie istnieje inny styl odżywiania oparty na logice i zdrowych produktach nie ma otyłości. Jeżeli jest to najwyżej lekka nadwaga. Natomiast na otyłość cierpi populacja krajów bogatych i jednocześnie krajów nie tyle nieświadomych pod względem konsekwencji, ile zwolenników konsumpcyjnego trybu życia i złej diety, gdzie bardziej liczą się walory smakowe niż zdrowie. Lecz tylko do czasu, bo gdy dosięgnie jakaś choroba spowodowana nadwagą lub otyłością, to wówczas wiele osób zmienia swój styl odżywiania i styl życia na bardziej aktywy fizycznie.

Co nadwaga lub otyłość niszczy w naszym ciele?

Nadwaga podobnie, jak i otyłość będąca następstwem nadwagi i znacznie gorszą jej wersją jest zaburzeniem hormonalnym wywołanym zazwyczaj złym stylem życia. Skutkuje ona tym, że w nadmiernej ilości dochodzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie przekraczającej u mężczyzn od 13 do 18 % masy ciała a u kobiet od 18 do 25 % masy ciała.

Otyłość z powodzeniem można nazwać chorobą o złożonej etiologii. Jest ona nadmiernym i nieprawidłowym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. Otyłość jest realnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, lecz również dla życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia otyłość określa wskaźnik BMI powyżej 30.

Przy nadwadze a tym bardziej przy otyłości w zasadzie obrywają wszystkie nasze narządy, czyli dostaje się całemu organizmowi.

  • Na pierwszym planie jest serce, którego praca jest utrudniona poprzez wały tłuszczu. Serce jest rodzajem pompy i jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Zadaniem serca jest doprowadzanie krwi do całego ciała dotleniając wszystkie tkanki.
  • Cierpią naczynia krwionośne, które zapchane są cholesterolem.
  • Pojawia się nadciśnienie tętnicze krwi.
  • Przy otyłości w kość dostaje cały nasz układ kostny od kręgosłupa, poprzez biodra, aż do stawów kolanowych. Specjaliści udowadniają, że otyłość ma kompleksowy i przyczynowy wpływ na stan zdrowia kośćca.
  • Przy nadwadze cierpi trzustka, która produkuje wiele enzymów trawiennych rozkładających różne rodzaje pokarmu. Trzustka produkuje hormony, jak insulinę i glukagon, które regulują poziom glukozy w naszym organizmie. A zakłócenie jej produkcji ma związek z cukrzycą. Nadwaga i otyłość sprzyja rozwinięciu cukrzycy 2 stopnia.
  • Otyłość zabija również wątrobę będącą największym gruczołem i jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Wątroba pełni wiele bardzo znaczących dla naszego organizmu funkcji, jak funkcję metaboliczną, funkcję detoksykacyjną, funkcję filtracyjną i funkcję magazynującą. A to znaczy, że dzięki tym funkcjom zachodzi w naszym organizmie prawidłowa przemiana materii. Zachodzą w niej procesy metaboliczne wielu substancji, jak węglowodanów, białka, tłuszczy. Jak również dzięki wątrobie usuwane są z naszego organizmu toksyny i filtrowana jest krew, w wyniku czego jest ona wolna od ich obecności. Wątroba jest organem, który dodaje naszemu organizmowi odporności i wytwarza energię potrzebną do życia.
  • Otyłość niszczy psychikę, bo niesie ze sobą wiele ograniczeń. Przede wszystkim często dochodzi do stanów depresyjnych, gdyż osoby otyłe posiadają zazwyczaj niskie poczucie wartości ze względu na swoją niepełnosprawność i nieporadność w życiu, bo paraliżuje i blokuje duża masa ciała. Ogromna nadwaga bardzo często zamyka ludzi w domu, gdyż osoba otyła nie ma sił i ochoty a czasem i możliwości, aby wyjść z domu.
    Poza tym przy otyłości nastrój depresyjny pogłębiają wszelkiego rodzaju dolegliwości, które dręczą osobę otyłą w dzień i w nocy. Nieustanne odczuwanie stresu związane ze swoim otyłym ciałem sprawia, że osoba otyła niejednokrotnie nie widzi dla siebie drogi wyjścia ze swojej sytuacji i to jeszcze bardziej ją niszczy psychicznie.

Skala światowa

W skali światowej pośród osób powyżej 20 roku życia około 35 procent posiada nadwagę a 11 procent tych młodych ludzi będących na początku swojego życia i dopiero co wchodzących w życie dorosłe cierpi na otyłość. Dane te mówią same za siebie, bo przecież to ci młodzi ludzie w niedalekiej przyszłości będą rządzić światem, lecz aby to robić muszą być zdrowi, czemu nie sprzyja otyłość a nawet nadwaga.