Borówki mają niską zawartość tłuszczu i niski indeks glikemicznym: sto gramów jagód dostarcza około 57 kalorii (90,9% węglowodanów, 4,3% białka, 4,8% tłuszczów).  Jagody nie mają szczególnych przeciwwskazań, jeśli są spożywane na świeżo, przestrzegając zalecanej dziennej dawki, która wynosi około 74 gramów dziennie (pół szklanki). Nadmierne spożycie może powodować biegunkę. Z drugiej strony produkty żurawinowe zakłócają stosowanie leków rozrzedzających krew.

Borówka w kuchni

Borówki zbierane są od wczesnego lata do wczesnej jesieni. Dzięki zawartości pektyn idealnie nadają się do przygotowania dżemów i sosów. Jeśli chcesz zrobić zdrowy napój DIY, wypróbuj orzeźwiający sok z jagód. Jagody wykorzystywane są głównie do przygotowania deserów: ciast, muffinek, serników i tortów.

Czy wiesz, że ten owoc można również wykorzystać do przygotowania pierwszego i drugiego dania? Możesz stworzyć risotto z jagodami (dla miłośników sera dostępna jest wersja z gorgonzolą lub ta z taleggio). Jagody dobrze komponują się zarówno z rybami, jak i mięsem.

Borówka w łazience

Jagody to także sprzymierzeńcy piękna. Wypróbuj maskę do twarzy „zrób to sam”. A żeby nadać włosom połysk? Jest maska ​​żurawinowo-jeżynowa.

Jak przechowywać borówki?

Przed włożeniem jagód do lodówki usuń szypułki, zepsute i zbyt miękkie jagody. Powinny być myte tylko wtedy, gdy są spożywane, aby uniknąć tworzenia się pleśni. Jeśli wolisz je umyć, zrób to roztworem wody z octem i dobrze je wysusz. Ułóż je na kartce chłonnego papieru w otwartym pojemniku (np. koszu) lub takim, który ma otwory do przepuszczania powietrza (unikaj metalu). Przechowują w lodówce przez około pięć dni.

Przed włożeniem do torby lub pojemnika na żywność należy je zamrozić pojedynczo (umieszczając na tacy). Przechowują się przez około rok.

Oprócz świeżych na rynku dostępne są również jagody suszone. Najbardziej popularne są żurawiny (Vaccinium macrocarpon), które pochodzą z Ameryki Północnej. Zachowują one dobroczynne właściwości świeżych owoców, ale zawierają więcej cukrów, często dodawanych w celu osłodzenia kwaśnego smaku. Bogate w złożone węglowodany, błonnik i przeciwutleniacze pomagają zwalczać infekcje układu moczowo-płciowego.