Codzienne wdychanie zanieczyszczonego powietrza powoduje przedostawanie się związków szkodliwych do organizmu. Substancje takie powodują liczne choroby układu krążenia czy układu oddechowego. Dolegliwości mogą skutkować również skróceniem długości życia oraz przewlekłymi stanami niewydolności narządów. Dlatego też warto przebywać w miejscach, które mają do zaoferowania dobrej jakości powietrze, zarówno atmosferyczne, jak i w pomieszczeniach.

Czym jest zanieczyszczenie powietrza i jakie są jego skutki?

Zanieczyszczeniem powietrza nazywa się nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które polega na współistnieniu pyłków oraz pewnych związków chemicznych w atmosferze. Oddychanie i przebywanie w nim może zagrażać zdrowiu i życiu. Inaczej zjawisko to określa się smogiem. Zła jakość powietrza wpływa na wszystkie organizmy żywe, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o jego czystość i zainwestowanie w dobrej jakości oczyszczacz powietrza lub nawilżacz do własnego domu. W przypadku ciągłego pobytu w zanieczyszczonej atmosferze mogą pojawić się niepożądane skutki takie jak: choroby układu krążenia (nadciśnienie, zawał, zaburzenia krążenia, niewydolność serca, wylew, zmiany miażdżycowe), choroby układu oddechowego (zakażenia dróg oddechowych, astma, chroniczny kaszel, obstrukcyjna choroba płuc, niewydolność płuc, nowotwory, przewlekłe zapalenie oskrzeli), alergie skórne i wziewne, problemy z pamięcią i koncentracja, obniżenie odporności, stany depresyjne, poczucie obniżonego nastroju, czy też zmiany anatomiczne mózgu.

Przyczyny zanieczyszczenia powietrza

Przyczyny zanieczyszczeń powietrza można podzielić na dwie grupy. Jedna z nich należy do pochodzenia naturalnego a druga do wytwarzanego przez człowieka i to ona stanowi największy problem. Najbardziej powszechne to m.in.:

  • ogrzewanie budynków użytku publicznego oraz domów, związane ze spalaniem niskiej jakości opału, śmieci, plastiku lub materiałów nieprzeznaczanych do tego celu,
  • przemysł chemiczny, wytwarzanie produktów z drewna, kauczuku, tłuszczów lub produktów z minerałów i rud,
  • transport, samochodowy i lotniczy,
  • przemysł rafineryjny, produkowanie paliw ropopochodnych, benzyny, tworzyw sztucznych,
  • składowiska odpadów i surowców,
  • cementownie,
  • wydobycie i transport surowców.

Warto dodać, iż gałęzie przemysłu produkują i wyrzucają do atmosfery dwutlenek węgla, siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, pyły węglowe, ołów i popioły lotne, które później dostają się do organizmu przez wdychanie z powietrzem. Dodatkowo wypalanie traw, pożary stepów i lasów są kolejnymi przyczynami złych zjawisk atmosferycznych.

Jakimi domowymi sposobami można polepszyć jakość powietrza w mieszkaniu lub lokalu?

Polepszenie sytuacji atmosferycznej wymaga zaangażowania całego społeczeństwa, co nie jest rzeczą łatwą. Jednak w zaciszu swojego domu lub w lokalu jest możliwość zastosowania narzędzi, które pozwolą cieszyć się dobrej jakości powietrzem. Jednym z takich sposobów jest kupienie urządzeń takich jak nawilżacze powietrza lub oczyszczacze powietrza, które to dodatkowo posiadają opcję zaaplikowania substancji zapachowych. Dobrą propozycją do nich są olejki np. olejek z drzewa herbacianego, waniliowy, sosnowy, lawendowy, miętowy, różany lub cytrynowy, pełniące nadprogramowo funkcje antyseptyczne, antywirusowe, antybakteryjne, przeciwzapalne i inne. Nawilżacz powietrza to nie jedyny sposób na poprawę zdrowia, innym są rośliny mające za zadanie polepszyć jakość oddychania. Zalicza się do nich popularna paprotka, bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, dracena obrzeżona, chryzantemy i begonie.