W jaki sposób złagodzić objawy alergii, które utrudniają codzienne funkcjonowanie? Jednym ze sposobów jest przyjmowanie cetyryzyny. Zawiera ją lek na alergie Amertil Bio. Jakie jest jego działanie i kiedy jest zalecany?

Cetyryzyna – dlaczego jest to związek wykorzystywany w leczeniu alergii?

Cetyryzyny  dichlorowodorek to związek wchodzący w skład leku na alergie. Cetyryzyna jest silnym i selektywnym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1. Oprócz działania antagonistycznego w stosunku do receptorów H1, cetyryzyna wykazuje działanie przeciwalergiczne. Dlaczego jest to tak ważne?

Histamina to amina, która należy do mediatorów stanu zapalnego. Najprościej mówiąc oznacza to, że inicjuje powstawanie stanów zapalnych w organizmie. Działa poprzez pobudzenie receptorów: H1, H2, H3, H4.

Cetyryzyna uniemożliwia połączenie się histaminy z receptorem H1. Tym samym zapobiega skutkom jego pobudzenia, czyli rozszerzeniu naczyń krwionośnych, zmianom skórnym.

Ponadto cetyryzyna to związek, który hamuje napływ komórek późnej fazy zapalnej i uwalnianie z nich mediatorów reakcji zapalnej. Dzięki temu zapobiega powstawaniu wysypki czy pokrzywki towarzyszącej alergii oraz zmniejsza przepuszczalność błony śluzowej nosa.

Amertil Bio – lek na alergie z cetyryzyną

Cetyryzyna wchodzi w skład leku na alergie (https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/amertil-bio) Amertil Bio – 1 tabletka zawiera 10 mg tego związku. Lek jest produkowany przez firmę Biofarm cieszącą się uznaniem pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej od ponad 35 lat.

Jakie są wskazania do przyjmowania leku Amertil Bio? Jest on polecany dzieciom od 6. roku życia oraz osobom dorosłym, którzy potrzebują leku:

  • łagodzącego objawy ze strony oczu i nosa, które pojawiają się w przebiegu sezonowego lub przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa;
  • zmniejszającego objawy przewlekłej idiopatycznej pokrzywki;

Dzieciom od 6 do 12 lat zaleca się przyjmowanie 5 mg 2 razy na dobę (czyli ½ tabletki 2 razy dziennie). Z kolei młodzież powyżej 12. roku życia oraz osoby dorosłe powinny zażywać 10 mg (czyli 1 tabletkę) na dobę. Co z osobami w podeszłym wieku? Nie ma danych, które wskazują na konieczność zmniejszenia dawki w ich przypadku (o ile czynność nerek jest prawidłowa).

W związku tym, że cetyryzyna jest wydalana przede wszystkim przez nerki u osób z zaburzeniami ich czynności, zaleca się ustalenie indywidualnych odstępów między poszczególnymi dawkami. Przy modyfikacji dawkowania bierze się pod uwagę klirens kreatyniny (ml/min). U dzieci uwzględnia się dodatkowo wiek oraz masę ciała.

Klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min jest przeciwwskazaniem do przyjmowania leku na alergie z cetyryzyną. Ponadto nie powinien być on zażywany przez osoby, które mają nadwrażliwość na którykolwiek ze składników tego leku.