Odkrycie tofu datuje się na około 2000 lat temu, kiedy w Chinach podczas eksperymentu mnich zrobił posiekany i ugotowany twaróg sojowy. Tofu stało się wówczas podstawowym pożywieniem ludów azjatyckich. Na Zachodzie został wprowadzony dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Dziś jest wysoko ceniony zarówno za swoją wszechstronność, jak i za zawartość białka i minerałów.

Co to jest tofu?

Tofu jest pochodną soi. Można go kupić w postaci gotowej lub zrobić w domu metodą podobną do tej stosowanej przy produkcji sera. Ciecz uzyskana przez gotowanie wcześniej namoczonych i zmiksowanych ziaren soi jest zsiadła. Po czym jest przenoszony do formy, aby stworzyć bochenek. W przeciwieństwie do innych produktów sojowych, takich jak miso, sos sojowy, tofu nie jest produktem fermentowanym.

Tofu – zwany także serem sojowym – jest niskokaloryczny i bardzo pożywny. Zawiera proteiny, aminokwasy, witaminy z grupy B, minerały takie jak żelazo, wapń, mangan, selen, fosfor, magnez, miedź i cynk.

Rodzaje tofu

Na rynku dostępne są różne rodzaje tofu, od tofu naturalnego po tofu aromatyzowane oliwkami, ziołami i przyprawami.

Oto najważniejsze z nich:

Delikatne tofu: nie jest prasowane i ma dużą zawartość wody; idealny do smoothie i kremowych deserów lub jako baza do zup i sosów.

Miękkie tofu: lekko sprasowane; można go pokruszyć i użyć do sałatek.

Tofu prasowane: jest w blokach i powinno być przechowywane w lodówce zanurzone w wodzie. Ten rodzaj tofu jest najbardziej wszechstronny.

Suszone Tofu: Małe bloki suszonego tofu należy zanurzyć na godzinę w gorącej wodzie, wycisnąć i umieścić w ciepłej wodzie. Czynność powtarza się, aż mleczny płyn przestanie wypływać. Dobrze komponuje się z bulionem, zupami i duszonymi warzywami.

Jak gotować tofu?

Tofu nie ma smaku i dlatego jest bardzo wszechstronne. Wskazane jest, aby nie jeść go jak sera; lepiej połączyć go ze składnikami niebiałkowymi, aby uzyskać pyszne i zdrowe przepisy.

  • W piekarniku: dopraw go wybranym sosem lub zamarynuj przed pieczeniem w piekarniku.
  • Na patelni: tradycyjna metoda gotowania polega na podsmażaniu na patelni z olejem.
  • Jako gulasz: wolno gotowany, dodawany do bulionu, sosu lub sosu.
  • Smażony: Nie ma smaczniejszego (choć mniej zdrowego) sposobu na zjedzenie tofu.
  • Marynowany: marynować go sokiem z cytryny lub octem, olejem i czosnkiem, przyprawami i ziołami.
  • Grillowany: pokroić w kostkę i dodać do sezonowych warzyw. Całość wkładamy na patelnię, doprawiamy ziołami i grillujemy.